Ako vybrať trekingovú obuv

Redakcia Sportisimo

1.4.2023 • 8 min čítania

Čo sa vám vybaví, keď sa povie trek? Možno vôňa horského vzduchu, krásne výhľady a unavené nohy. Môžete im odľahčiť výberom správnej obuvi, ktorá vás pohodlne vynesie na každý vrchol, na ktorý sa rozhodnete vystúpiť.

Trekingová obuv patrí medzi tú, ktorá vás bude sprevádzať roky a absolvujete v nej nespočetné množstvo túr. Preto nemá zmysel ponáhľať sa s jej nákupom. Prejdime si spoločne, čo je pri jej výbere dôležité.

Zobraziť trekingovú obuv

Zhrnutie

    • Typ trekingovej obuvi na veľmi ľahkú túru alebo ako obuv na prezutie môžete použiť trekingové sandále. Na nenáročné túry bez veľkého zaťaženia si obujte nízku trekingovú obuv a na náročné výstupy si vyberte vysokú trekingovú obuv, ktorá poskytuje dobrú oporu pre nohy.
    • Materiál vonkajšej časti Môžete si vybrať z koženého, syntetického alebo kombinovaného materiálu. Kožená obuv vydrží dlhšie a v kombinácii s membránou si môžete byť istí, že vaše nohy zostanú v suchu. Textilný povrch umožňuje nohe viac dýchať, obuv je ľahšia a ľahšie sa prispôsobí nohe.
    • Nepremokavosť a vodotesnosť nepremokavosť obuvi zvyčajne zabezpečuje membrána, s ktorou je obuv často aj priedušná. Odolnosť proti vode je výsledkom použitého materiálu a impregnácie povrchu.
    • Typ membrány GORE-TEX Ak si vyberiete trekingovú obuv s membránou, najčastejšie to bude GORE-TEX. Okrem toho si môžete špeciálne vybrať prispôsobenie obuvi s membránou do tepla, mierneho podnebia a zimy.
    • Tuhosť medzipodrážky medzipodrážky sa líšia najmä svojou tuhosťou, ktorá určuje, akým terénom vás obuv bezpečne prevedie. Možno ju rozdeliť do šiestich kategórií. Nižšie sú vhodné na ľahšie túry a tie najvyššie na náročnú vysokohorskú turistiku.
    • Veľkosť obuvi vyskúšajte si obuv popoludní, keď je vaša noha už mierne opuchnutá, a vezmite si trekingové ponožky. Ak nakupujete v internetovom obchode, zmerajte si doma dĺžku nohy v centimetroch a na určenie svojej veľkosti použite tabuľku veľkostí.

Typ trekingovej obuvi

Môžete si zaobstarať otvorenú trekingovú obuv, čo sú sandále alebo klasickú uzavretú obuv. Tá sa potom delí na vysokú a nízku trekingovú obuv podľa výšky komína. To, či si vyberieme vysokú, alebo nízku, závisí od terénu, do ktorého sa vydávame, ako aj od záťaže, ktorú nesieme na chrbte.

Trekingové sandále

Na veľmi ľahký treking, prechod cez rieku alebo aj ako náhradná obuv sa vám môžu hodiť trekingové sandále. Majú pevnú podrážku, ktorá chráni nohu pred nerovnosťami terénu, a noha v nich môže voľne dýchať. Môžete sa však ľahko poraniť o rôzne predmety, preto je potrebné byť neustále pozorný a nosiť ich len na nenáročné cesty.

Nízka trekingová obuv

Čaká vás ľahšia túra a ani nenesiete na chrbte ťažký náklad? Potom vám na ňu stačí nízka trekingová obuv. Patrí medzi ľahšie, takže vašu nohu nebude nič zaťažovať, a keďže váš členok nie je zviazaný, váš pohyb môže byť dynamickejší. Aj medzi nízkou trekingovou obuvou nájdete takú, ktorá obopne váš členok a ochráni ho pred vyvrtnutím.

Vysoká trekingová obuv

Maximálnu bezpečnosť a pohodlie vášmu členku prinesie vysoká trekingová obuv, ktorá ho dôkladne obopne. To je potrebné najmä pri náročných, skalnatých túrach, pri ktorých navyše nesiete na chrbte náklad. Kombinácia nestabilného povrchu a záťaže vyčerpáva nohy a členky, ktoré všetko vyvažujú, znášajú najväčšiu únavu. Ľahko si ich môžete vyvrtnúť alebo inak poraniť, s čím vám najlepšie pomôže turistická obuv.

Materiál povrchu

Materiál vrchnej časti trekingovej obuvi určuje jej vlastnosti a má vplyv aj na jej odolnosť. Stretnete sa s kožou, syntetickými materiálmi alebo ich kombináciou.

Koža

Trekingová obuv s koženým povrchom vydrží veľa a dlho udrží vaše nohy v teple. Neprederie sa ľahko, takže ak výrobca deklaruje nepremokavosť obuvi, predlžuje sa tak účinnosť. O kožu sa treba dôkladne starať, preto ju po použití vysušte a obuv pravidelne impregnujte, aby si zachovala vlastnosti, pre ktoré ste ju kúpili. Jej nevýhodou je vyššia hmotnosť, vyššia obstarávacia cena a nižšia priedušnosť.

Pre istotu nepremokavosti môžete zvoliť kožu v kombinácii s membránou, ktorá sa ukrýva pod ňou. Samotná membrána nie je odolná proti mechanickému poškodeniu, ale koža ju spoľahlivo ochráni a udrží vaše nohy v suchu.

Syntetické materiály

Povrchy zo syntetických materiálov, ako sú rôzne tkaniny, majú obrovskú výhodu v podobe nízkej hmotnosti obuvi. Ľahšie sa tiež prispôsobí chodidlu, rýchlejšie schne a chodidlo v nej aspoň trochu dýcha. Životnosť je však v porovnaní s obuvou z kože oveľa nižšia, pretože tento materiál sa rýchlejšie opotrebováva a nie je tak ťažké odrieť obuv, čím sa porušuje jej nepremokavosť, kvôli ktorej je potrebné obuv impregnovať.

Kombinácia kože a syntetiky

Trekingová obuv vyrobená z kombinácie kože a textilu do určitej miery využíva výhody oboch materiálov. V porovnaní s celokoženou je ľahšia a je tiež priedušná. Prídavná koža môže obuv pekne spevniť tam, kde je to potrebné.

Vodoodolnosť a nepremokavosť

Aby vás na túre nezastavilo ani zlé počasie, mali by ste sa zaujímať o nepremokavosť alebo vodoodolnosť svojej obuvi. Vo všeobecnosti platí, že na to, aby si obuv čo najviac zachovala túto vlastnosť, musí mať čo najmenej švov, okolo ktorých sa môže dostať vlhkosť k nohe.

Nepremokavá trekingová obuv

Nepremokavosť, t. j. schopnosť obuvi neprepustiť vlhkosť dovnútra, najčastejšie zabezpečuje vrchný materiál v kombinácii s membránou, ktorá neprepúšťa vodu do obuvi. Nepremokavá trekingová obuv tak vašim nohám poskytne komfort sucha, ktorý môže byť počas daždivých dní na nezaplatenie.

Ak sa chystáte na treking v teplých dňoch, určite sa opýtajte, či je obuv aj priedušná. Niektoré membrány môžu zabrániť vniknutiu vody do obuvi, ale prepúšťajú molekuly pary, ktoré inak spôsobujú zaparovanie nohy.

Nepremokavá trekingová obuv

Nepremokavá trekingová obuv vydrží odolávať aj určitému tlaku vody. To sa dosahuje vďaka vlastnostiam materiálu, z ktorého je vyrobená, v kombinácii s impregnáciou jej vrchnej časti, ktorú je však potrebné pravidelne obnovovať.

Membrána GORE-TEX

Už viete, že chcete trekingovú obuv s nepremokavou membránou? Aj pri tej sa musíte správne rozhodnúť. Najčastejšie sa stretnete s membránami GORE-TEX (alebo podobnými), ktoré sú odolné proti vetru a priedušné a môžu sa líšiť podľa účelu použitia na:

  • Do teplého počasia – bez tepelnej izolácie, takže sú vhodné na treking v horúčavách (niekedy sa označujú ako Extended Comfort).
  • Pre mierne podnebieľahko dokážu udržať teplo (označenie Performance Comfort).
  • Do zimy a nízkych teplôt používajú sa s izolačnou vrstvou, takže udržia vaše nohy v teple aj pri veľkých mrazoch (označenie Insulated Comfort).

Dokonca aj obuv s membránou je potrebné impregnovať. Vrchná vrstva, ktorá chráni membránu, tak pôsobí ako izolácia proti vode a nečistotám. Obuv sa vám za túto starostlivosť odvďačí tým, že si dlhšie zachová všetky svoje schopnosti.

Tuhosť medzipodrážky

V závislosti od náročnosti terénu, ktorý sa chystáte s obuvou preskúmať, by ste mali zvoliť tuhosť medzipodrážky. Tú možno vo všeobecnosti rozdeliť do šiestich kategórií, ktoré rozlišujú vlastnosti celej podrážky. Upozorňujeme, že tabuľka je skôr orientačná a výrobcovia často neuvádzajú priamo dané kategórie.

Kategória Podrážka Terén
A Mäkká

Nenáročné, spevnené cesty

A/B Mäkšia

Spevnené cesty, nízke hory

B Tuhšia

Nespevnené cesty, ľahký terén s ťažším batohom alebo stredne ťažký terén bez záťaže

B/C Pevná

Náročné túry aj s ťažkým batohom, nespevnený terén, ľadovce

C Pevná, s drážkami na mačky na päte

Ľadovce, vysokohorský terén, ľahké snehovo-ľadové lezenie

D Pevná, vystužená, s drážkami na mačky Vertikálny terén na ľadovcoch alebo snehu

Nižšie kategórie A a A/B sú vhodné skôr na prechádzky ľahkým terénom, než na tradičný treking. Budete sa v nich pohodlne pohybovať po spevnených cestách v nízkych horách a zbytočne nezaťažia vašu nohu, pretože sú ľahké.

Trekingová obuv kategórie B a B/C vám bude spoľahlivým partnerom aj v náročnejšom teréne, kde nájdete nespevnené chodníky, a môžete v nich niesť aj batoh s nákladom. Pevná podrážka obuvi B/C vás dobre podrží aj pri pohybe na sutinách alebo ľadovcoch pri súčasnom použití mačiek.

Ak vás čaká drsný vysokohorský terén s potrebou prekonávať ľadovcové a snehové oblasti, budete si musieť k svojej obuvi pripevniť mačky. Obuv kategórie C zvyčajne umožňuje upevnenie mačiek na päte, obuv kategórie D má drážky na mačky na päte a špičke a často je riadne zateplená.

Veľkosť trekingovej obuvi

Je samozrejmé, že musíte dbať aj na správnu veľkosť obuvi. Keďže nohy majú počas túr tendenciu rozťahovať sa, je lepšie nechať si návštevu obchodu na popoludňajšie až večerné hodiny, keď sa objem nôh po celodennej námahe zväčší. Pri testovaní sledujte, či sa vaše prsty dotýkajú špičky obuvi pri chôdzi po rovnom teréne a do kopca. Päta by, naopak, mala byť v obuvi príjemná a nemala by sa posúvať.

Nezabudnite si so sebou vziať ponožky, v ktorých budete trekovať. Mali by byť hrubšie a pozor dajte aj na materiál. Odporúčame kombináciu merino vlny a umelého vlákna, pretože dobre odvádzajú pot a pomáhajú eliminovať zápach.

Ak sa chystáte kúpiť trekingovú obuv cez e-shop, zmerajte si doma dĺžku chodidla v centimetroch a postupujte podľa veľkostných tabuliek. Stačí položiť papier na zem k stene, ku ktorej sa postavíte pätou, a pri špičke urobíte perom značku. Potom stačí zmerať dĺžku a obuv môžete vložiť do nákupného košíka.

Zobraziť trekingovú obuv

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov