Ako vybrať bežeckú obuv
Redakcia Sportisimo
12.6.2024 • 9 min čítania
Ak chcete čo najlepšie využiť kilometre na trase a neustále zvyšovať svoju výkonnosť, potrebujete správnu obuv. Minimalizujete tak možné riziko zranenia a ochránite svoje kĺby. Správna obuv vás pri behu prenesie aj o kilometer ďalej bez bolesti.
Pred nákupom bežeckej obuvi zvážte jej parametre a vlastnosti vášho chodidla. Musíte si tiež ujasniť, aké behy v nej chcete vykonávať. Tak ich vyberme spoločne.
Zhrnutie
- Terén – kľúčom k správnemu výberu je, či budete behať po spevnených cestách, alebo viac v teréne. Na cesty a spevnené chodníky si vyberte cestnú bežeckú obuv s vhodným tlmením nárazov na tvrdý povrch. Do terénu sa hodí terénna bežecká obuv s užším strihom a štruktúrovanou, hrubou podrážkou, ktorá vás podrží pri zdolávaní nerovností terénu.
- Tlmenie – so správnym tlmením bude váš beh oveľa pohodlnejší. Ak ste v behu nováčik alebo hľadáte obuv na dlhý beh, siahnite po obuvi s vysokým tlmením. Pre rýchlejší beh a ľahších bežcov odporúčame obuv so stredným tlmením. Nízke tlmenie je určené pre profesionálnu pretekársku obuv pre profesionálov s vycibrenou technikou.
- Došľap – bežecká obuv dokáže správne podoprieť vaše chodidlo podľa štýlu behu. Môžete to zistiť meraním na špeciálnom zariadení alebo prezretím obuvi. Ak ju máte zošliapanú zvonka, máte supinačný došľap. Zošliapanie obuvi z vnútornej časti poukazuje na pronačný došľap. Ten si vyžaduje špeciálnu obuv na pronáciu. Pri supinácii využijete obuv na neutrálny došľap.
- Intenzita behu – môžete sa stretnúť aj s rozdelením bežeckej obuvi na objemovú, tempovú a pretekársku. Objemová je určená na dlhé behy, tempová na kratšie trate s rýchlejším tempom a pretekárska na superrýchly beh.
- Drop – Výška dropu označuje rozdiel medzi výškou obuvi pod pätou a pod špičkou. Ak beháte s došľapom na pätu, vyberte si vyšší drop. Pri technike došľapu na strednú až prednú časť chodidla siahnite po tej s nízkym dropom.
- Veľkosť obuvi – obuv si vyskúšajte radšej popoludní a s ponožkami, v ktorých bežne beháte. Ak si objednávate obuv cez internetový obchod, zmerajte si doma dĺžku chodidla v centimetroch a podľa toho vyberte veľkosť.
- Hmotnosť obuvi – Hmotnosť bežeckej obuvi nemá významný vplyv na vašu rýchlosť. Obvykle sa pohybuje od 190 do 330 gramov. Čím nižšia je hmotnosť, tým menej energie je potrebnej na odraz nohy od zeme.
Terén behu
Pri výbere bežeckej obuvi je najdôležitejšie, v akom teréne v nej chcete behať. Teda ak sa chystáte behať po cestách a asfaltových chodníkoch alebo ak sa chystáte behať po nespevnených cestách v lese.
Cestná bežecká obuv
Tvrdé povrchy, na ktoré vaše nohy narážajú pri behu po cestách, chodníkoch alebo rôznych spevnených cestách, si vyžadujú obuv, ktorá chráni vaše nohy pred tvrdými nárazmi. O to sa postará cestná bežecká obuv.
- Dokáže dokonale tlmiť tvrdé nárazy chodidla na tvrdý povrch. To chráni aj začiatočníkov, ktorí ešte nemajú zdokonalenú techniku došľapu a nevedomky si poškodia členky, kolená a chrbticu.
- Podrážka dobre priľne k hladkému povrchu a je veľmi odolná, takže v nej môžete nabehať stovky kilometrov po tvrdých cestách.
- Je ľahká a nebudú vás zbytočne zaťažovať ani pri dlhších behoch.
- Priedušný povrch zabraňuje výraznému poteniu nôh, takže beh je o to pohodlnejší.
Cestná bežecká obuv vám poslúži aj vtedy, ak kombinujete beh po tvrdých cestách s ľahkým terénom, ktorý v nich zvládnete aj za sucha. Ak však chcete ísť do terénu v mokrých podmienkach alebo na cestách, kde môžete naraziť na popadané konáre, zaobstarajte si terénnu obuv s odolnejším zvrškom a prispôsobenou podrážkou.
Terénna bežecká obuv
Radi beháte v prírode, v lese a najmä po nespevnených cestách? Potom si obujte terénnu bežeckú obuv, ktorá je pevnejšia a jej konštrukcia ochráni vaše chodidlo. Nebudete sa teda báť vyraziť s ňou do lesa na cesty plné blata, kameňov alebo koreňov stromov bez ohľadu na počasie.
- Strih terénnej obuvi je tvarovaný priamo na nohu, takže vás podrží pri prekonávaní všetkých prekážok.
- Hrubá podrážka si poradí s nerovným povrchom.
- Podrážka má výraznú štruktúru, ktorá vás chráni pred pošmyknutím. A to aj za mokra. Pomáha vám tiež odraziť sa od zeme a čo najlepšie využiť investovanú energiu.
- Povrch obuvi je pevný a často nepremokavý.
Ťažko by ste v nej však mohli behať po cestách, kde sa jej používanie ani neodporúča. Jej podrážky sú mäkké a opotrebovali by sa oveľa rýchlejšie. Ak radi kombinujete beh v teréne s behom po ceste alebo sa nechcete vzdať lesných spevnených ciest ani za mokra, keď sa môžu šmýkať, môžete vyskúšať aj univerzálnu bežeckú obuv.
Tlmenie bežeckej obuvi
Správne tlmenie môže posunúť váš beh na vyššiu úroveň a spríjemniť ho. Vyberiete si podľa svojej hmotnosti a tiež podľa dĺžky behu. Každá značka má rôzne úrovne tlmenia, preto tlmenie všeobecne delíme na vysoké, stredné a nízke. To potom ovplyvňuje aj rýchlosť vášho tempa.
Tlmenie | Beh | Rýchlosť |
Vhodné pre |
---|---|---|---|
Vysoké |
Objemný, dlhý |
Pomalá |
Začiatočníkov, náročnejších bežcov |
Stredné | Tempový | Stredné |
Pokročilých, ľahších bežcov |
Nízke |
Pretekársky, kratší |
Rýchla | Profesionálov |
Na dlhšie trate na tréningový objemový beh noste obuv s vysokým tlmením. Tá ochráni vaše kĺby, ktoré sú počas dlhých behov namáhané. Vysoké tlmenie je vhodné aj pre bežcov s vyššou hmotnosťou, ktorých nohy musia pri každom kroku brzdiť. Čím vyššia je hmotnosť bežca, tým vhodnejšia je vyššia úroveň tlmenia.
Bežeckú obuv so stredným tlmením využijete na kratšie behy, pri ktorých je pre vás dôležité tempo. Na tempový beh by vyššie tlmenie nebolo vhodné, pretože noha bežca sa v ňom ľahko zabára a trvá dlhšie, kým sa odrazí. Môže vyhovovať aj ľahkým bežcom na dlhšie vzdialenosti, ktorí vďaka nízkej hmotnosti nepotrebujú toľko tlmenia.
Nízke tlmenie sa rovná poriadne rýchlosti, čo oceníte najmä pri pretekoch. Aby ste mohli pohodlne behať v obuvi s nízkym tlmením, potrebujete vycibrenú techniku, ktorá vás ochráni pred prípadným zranením. Preto sa rozhodne neodporúča začiatočníkom, ktorí by sa k nej mali dostať od obuvi s vyšším tlmením, ktoré budú postupne znižovať.
Došľap
Pri výbere bežeckej obuvi je potrebné zohľadniť aj došľap chodidla, najmä uhol, pod ktorým dopadá na povrch. Zistíte to meraním na špeciálnom prístroji, u ortopéda alebo prezretím si obuvi, ktorú už nejaký čas nosíte. Došľap možno rozdeliť do týchto troch kategórií:
- pronácia – obuv je zošliapaná z vnútornej strany,
- neutrálny došľap – ideálny stav, noha pri došľape dopadá prirodzene,
- supinácia –obuv je zošliapaná na vonkajších stranách.
Ak zistíte, že váš došľap je supinačný alebo neutrálny, vyberte si z bežeckej obuvi pre neutrálny došľap. Supinácia si nevyžaduje špeciálnu obuv, pretože pri tomto type došľapu nehrozí výrazné riziko zranenia.
Pri pronácii je potrebné siahnuť po obuvi, ktorá bude nohu správne podopierať. Preto sa vyrába špeciálna bežecká obuv pre pronáciu so spevnením vnútornej časti. Tá vám umožní bezpečnejší beh a eliminuje potenciálne negatívne dopady a zranenia.
Drop
Drop označuje v milimetroch rozdiel medzi výškou podrážky pod pätou a pod špičkoua zároveň vyjadruje, aký veľký je sklon od päty k špičke. Čím vyšší je drop, tým viac ste nútení udierať na pätu, ktorá má väčšie odpruženie. Každému však vyhovujú iné sklony v závislosti od techniky došľapu. Podľa výšky možno drop rozdeliť na nízky a vysoký. Niektoré druhy obuvi majú nulový drop, tie sú určené pre bežcov s dokonalou technikou.
Výška dropu | Kategória |
---|---|
1 až 7 mm |
Nízky |
8 až 12 mm | Vysoký |
Nízky drop
Nízky drop využívajú bežci, ktorí dbajú na techniku došľapu. Pri tejto obuvi im v ich správnej technike nič nebráni. Ak teda beháte s technikou došľapu v strednej až prednej časti chodidla, táto obuv je pre vás ideálnym partnerom. Nízky drop prináša aj lepšiu citlivosť chodidla v obuvi, čo oceníte najmä v teréne.
Vysoký drop
Veľký počet bežcov, najmä začiatočníkov alebo rekreačných bežcov, silno dopadá na päty. Ak ste ešte nezdokonalili techniku došľapu alebo ak vám vyhovuje došľap na pätu, vyberte si obuv s vysokým dropom. Tá pomôže kompenzovať vysoké tlmenie pod pätou a zároveň vám umožní rýchlo prejsť na špičku na ďalší odraz. Ak beháte v teréne, počítajte s tým, že táto obuv bude menej stabilná.
Intenzita behu
V závislosti od toho, akú dlhú vzdialenosť a akou rýchlosťou sa chystáte v obuvi bežať, možno ju rozdeliť na objemovú, tempovú a pretekársku.
Objemová bežecká obuv je určená na dlhé pravidelné behy a vydrží aj túto záťaž. Mala by tiež podopierať vaše nohy a chrániť vaše kĺby. Keďže ide skôr o pomalší beh, neprekáža vám dlhší čas kontaktu obuvi s povrchom, preto je vhodné aj vyššie odpruženie a hrubšia podrážka.
Tempová obuv na kratšie trate a rýchlejšie tempo by vám mala umožniť rýchlejší odraz so stredným až nižším tlmením. Nechoďte v nej však na zbytočne dlhé behy, ktoré vaše nohy unavia viac, ako je potrebné. Neodporúča sa v nej nabehať viac ako 20 kilometrov týždenne.
Pretekárska obuv na rýchlostný tréning je určená na beh na krátkych a rýchlych úsekoch. Stredné alebo nízke tlmenie, často s podporou odpruženia, a ľahká obuv vám pomôžu svišťať po trati alebo chodníku závratnou rýchlosťou.
Veľkosť obuvi
Samozrejme, že potrebujete správnu veľkosť obuvi. Ak navštívite predajňu, odporúčame vám chodiť skôr popoludní, pretože noha sa počas dňa mierne zväčší. To sa stáva aj pri behu, preto je vhodné zvoliť si obuv aj o pol čísla väčšiu. Prineste si aj ponožky, v ktorých bežne beháte, a vyskúšajte si v nich obuv.
Pri výbere obuvi cez e-shop si môžete doma zmerať nohu a vybrať veľkosť podľa dĺžky v centimetroch. Aj pri domácich meraniach si navlečte bežecké ponožky a počkajte ideálne do popoludnia, keď je noha mierne zväčšená. Položte papier na zem k stene, oprite sa o ňu pätou, urobte si značku na špičke a jednoducho odmerajte dĺžku.
Hmotnosť obuvi
Štandardná hmotnosť bežeckej obuvi sa pohybuje od 190 do 330 gramov. Je známe, že na samotných chodidlách tento rozdiel nedokážeme ani rozoznať. Pri ťažšej obuvi však treba na odraz nohy od zeme viac energie. Spomalenie, ku ktorému dochádza v dôsledku hmotnosti obuvi, je však veľmi malé, približne jedno percento na 100 gramov hmotnosti.
Ak je pre vás dôležité aj to jedno percento, vyberte si ľahšiu obuv. Podľa hmotnosti ju možno rozdeliť do týchto kategórií.
Hmotnosť obuvi | Kategória |
---|---|
Do 200 gramov |
Extra ľahká |
200 až 240 gramov |
Ľahká |
250 až 290 gramov |
Bežná hmotnosť |
Od 300 gramov | Ťažká |
Páčil sa článok?
Redakcia Sportisimo
Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov