Ako vybrať skladaciu kolobežku

Redakcia Sportisimo

20.3.2023 • 10 min čtení

Máte zastávku verejnej dopravy ďaleko od domova a chcete si urýchliť cestu k dopravnému prostriedku? Skladacia kolobežka je na takéto dochádzanie do mesta ideálna. V priebehu niekoľkých sekúnd ju môžete zložiť a vziať si ju do autobusu, uložiť do kufra auta alebo zamknúť do skrinky v škole. Zistite, ako vybrať skladaciu kolobežku pre deti a dospelých.

Možno vás zaujala nízka hmotnosť a prenosnosť skladacích kolobežiek, ale pred kúpou je dobré si premyslieť, či vyhovuje vašim potrebám. Aké sú výhody skladacej kolobežky?

  • Skladacia kolobežka je ideálna na kombinovanú dopravu. Časť trasy prejdete na kolobežke, na zastávke ju jednoducho zložíte a vezmete so sebou do autobusu alebo vlaku. Do preplnenej verejnej dopravy sa tak vždy zmestíte. To vám urýchli cestu do práce alebo do školy.
  • Hodí sa na krátke vzdialenosti a pohyb po meste. Bude sa vám hodiť, ak často beháte napríklad po úradoch.
  • Je skvelá pre menšie deti. Keď sa unavia, kolobežku ľahko uložíte pod kočík alebo do batohu. Navyše si ju môžete zbaliť do kufra na dovolenku.
  • Nezaberie veľa miesta. Zmestí sa pod stôl v práci alebo do skrinky v škole.
  • Všade si ju zoberiete so sebou. Nemusíte sa obávať, že vám ju niekto ukradne v pivnici alebo v kočikárni.
  • Kolobežka sa zvyčajne skladá v jednom kroku uvoľnením poistky nad vidlicou. Netrvá to ani 5 sekúnd.
  • Vzhľadom na skladací dizajn nie je kolobežka určená na skákanie. Skladací mechanizmus by sa rýchlo poškodil.

Zobraziť skladacie kolobežky

Väčšina skladacích kolobežiek má malé kolieska a je vhodná len na krátke jazdy. Ak hľadáte model na dlhšie trasy a výlety, uprednostnite kolobežku s nafukovacími kolesami, s výberom ktorej vám pomôžeme tu. Na skákanie a jazdu v skateparku využijete freestyle kolobežku (článok o nich nájdete tu). Na kolobežke je vždy dobré byť dbať na bezpečnosť. Poradíme vám s odevom aj chráničmi. Dôležité je aj rôzne príslušenstvo.

Zhrnutie

  • Veľkosť a nosnosť – Skladacie kolobežky sú k dispozícii vo verziách pre dospelých aj pre deti. Dodržiavajte minimálnu výšku jazdca a nosnosť. Verzia pre dospelých je zvyčajne vhodná pre tínedžerov a vďaka nastaviteľnej výške riadidiel rastie spolu s dieťaťom.
  • Výška a šírka riadidiel – Obrovskou výhodou skladacích kolobežiek je nastaviteľná výška riadidiel. Na pohodlnú jazdu sa odporúčajú riadidlá nad úrovňou pása. Dávajte pozor aj na šírku riadidiel – čím širšie, tým stabilnejšie.
  • Typ a veľkosť koliesok – prevažná väčšina skladacích kolobežiek sa vyrába s malými kolieskami (120 mm) z polyuretánu. Rýchlejší jazdci by si mali vybrať väčšie kolesá s priemerom približne 200 mm. Výnimočne sa stretnete so skladacími kolobežkami s nafukovacími kolesami. Mäkšie kolesá sú vhodnejšie na jazdu po dlažobných kockách.
  • Doska – Aby ste sa príliš nenadreli, vyberte si čo najnižší stupienok. Zohľadnite dĺžku a šírku dosky. Príliš malá doska bude veľmi nestabilná.
  • Brzdy – Skladacie kolobežky majú zvyčajne zadnú nožnú brzdu. Na kolobežkách s nafukovacími kolesami nájdete aj ráfikové brzdy.
  • Materiál – Na zabezpečenie nízkej hmotnosti sú skladacie kolobežky vyrobené z hliníka. Robustnejšie typy majú konštrukciu z hliníka a ocele.
  • Hmotnosť a skladovanie – Najľahšie skladacie kolobežky vážia do troch kilogramov. Ak hľadáte športovú skladaciu kolobežku s nafukovacími kolesami, hmotnosť môže presiahnuť aj 10 kg.

Veľkosť a nosnosť

Základným parametrom pri výbere skladacej kolobežky je jej veľkosť a nosnosť. Často sa stretávame s rozdelením na modely pre dospelých a pre deti.

Skladacie kolobežky pre deti

Skladacie kolobežky pre deti majú nosnosť do 50 kg. Sú určené pre deti vo veku približne 3 až 6 rokov s výškou 80 až 120 cm.

Je pre vás prioritou mať kolobežku, ktorá je čo najľahšia a dá sa ľahko zložiť do batohu alebo uložiť pod kočík? Vyberte si hliníkové vyhotovenie alebo kombináciu hliníka a plastu. Bez ohľadu na to, aký materiál si pre svoju detskú kolobežku vyberiete, hravý a farebný dizajn je samozrejmosťou.

Pre najmenších jazdcov, ktorí ešte nemajú dostatočnú stabilitu, sa hodia trojkolky. Praktickou možnosťou sú trojkolobežky, na ktorých sa dajú predné dve kolieska nahradiť jedným, takže trojkolku ľahko premeníte na klasickú kolobežku.

Skladacie kolobežky pre dospelých

Tu si vyberú nielen dospelí, ale aj staršie deti a tínedžeri. Vďaka nastaviteľnej výške riadidiel kolobežka rastie spolu s dieťaťom alebo si ju môže požičiavať viac členov domácnosti.

Väčšina skladacích kolobežiek pre dospelých sa vyrába s nosnosťou 100 kg. Najrobustnejšie modely na trhu majú nosnosť 130 až 150 kg. Pri skladacích kolobežkách sa nepočíta so skokmi ani jazdou po veľkých terénnych nerovnostiach, takže si môžete zvoliť nosnosť presne podľa svojej hmotnosti.

Pri výbere sa zamerajte aj na odporúčanú výšku jazdca a nastaviteľnú výšku riadidiel. Tieto parametre sa líšia pre každý model a výrobcu. Na najmenšie skladacie kolobežky pre dospelých budú sedieť aj deťom od 120 cm. Športovejšie verzie sú zvyčajne určené pre výšku postavy minimálne 150 cm.

Výška a šírka riadidiel

Skladacia kolobežka nie je primárne určená na výkonnostné športy a nastavenie riadidiel by tomu malo zodpovedať. Tu je niekoľko odporúčaní.

  • Pre pohodlnú jazdu nastavte výšku tak, aby riadidlá siahali aspoň do výšky vášho pása, keď stojíte na doske kolobežky. To znamená, že sa pri jazde nebudete musieť príliš nakláňať a nebudete sa toľko namáhať.
  • Chcete byť fit a jazdiť na skladacej kolobežke rýchlejšie? Potom si vyberte výšku riadidiel medzi bedrovým kĺbom a pásom.
  • Malé deti by mali mať riadidlá medzi pásom a stredom hrudníka.

Nastaviteľná výška riadidiel je jednou z najväčších výhod skladacích kolobežiek. Väčšina výrobcov ponúka nastavenie riadidiel v rozsahu 20 až 25 cm. Napríklad riadidlá na menších skladacích kolobežkách, ktoré sú vhodné pre jazdcov s výškou od 120 do 175 cm, sa spravidla dajú nastaviť na výšku 80 až 100 cm.

Okrem výšky riadidiel sa od modelu k modelu líši aj spôsob aretácie, čiže zaistenia. Zatiaľ čo niektoré kolobežky umožňujú plynulé nastavenie výšky, iné sa aretujú vo vopred určených bodoch.

Najlepší spôsob, ako vybrať výšku riadidiel kolobežky, je keď sa na nej prejdete. Ak takúto možnosť nemáte, bude pre vás užitočná táto orientačná tabuľka. Výška riadidiel sa meria od zeme.

Výška jazdca

Minimálna výška riadidiel

100 – 110 cm 50 cm
110 – 120 cm 55 cm
120 – 130 cm 60 cm
130 – 140 cm 65 cm
140 – 150 cm 70 cm
150 – 160 cm 75 cm
160 – 170 cm 80 cm
170 – 180 cm 85 cm
180 – 190 cm 90 cm
190 cm a viac 95 cm a viac

Pri výbere nezabudnite zohľadniť aj šírku riadidiel. Čím širší budete mať úchop, tým väčšiu stabilitu získate. Širšie riadidlá sú preto vhodné pre začiatočníkov. Obvyklá šírka riadidiel je 40 až 55 cm.

Typ a veľkosť koliesok

Pri skladacej kolobežke platí, že čím menšia, tým skladnejšia. Z tohto dôvodu sa štandardne používajú malé gumené kolieska, ktoré sú ideálne aj pre deti. Najobľúbenejší priemer je 120 mm. Pokročilí a rýchli jazdci si môžu vybrať modely s väčšími kolieskami s priemerom približne 200 mm.

Tvrdosť koliesok

Parameter, ktorý má veľký vplyv na jazdné vlastnosti. Čím tvrdšie sú kolieska, tým rýchlejšia je jazda. Na druhej strane budete cítiť každý náraz. Tvrdé kolieska vám preto budú vyhovovať pri jazde na asfalte. Ak plánujete jazdiť po dlažobných kockách, uprednostnite mäkšie kolesá. Vďaka nim bude jazda pohodlnejšia a začiatočníkom odpustí chyby.

Tvrdosť gumových (polyuretánových) koliesok sa vyjadruje číslom a písmenom A. Čím je číslo nižšie, tým sú kolesá mäkšie:

  • mäkká guma – tvrdosť menšia ako 86A,
  • tvrdá guma – tvrdosť vyššia ako 88A.

Ložiská

Kolieska potrebujú kvalitné a rýchle ložiská, aby sa pri jazde nezasekávali. Najčastejšie sa označujú skratkou ABEC (norma hodnotiaca presnosť výroby) a číslom od 1 do 9, pričom 9 predstavuje najvyššiu rýchlosť, a teda aj najvyššiu kvalitu ložiska. Pre hladkú jazdu si vyberte skladacie kolobežky s označením ABEC 5 až 9.

Nafukovacie kolesá

Niektoré skladacie kolobežky majú nafukovacie kolesá. Obľúbený je priemer 200 mm. Tieto kolieska lepšie zvládajú jazdu v parku a na ľahšom teréne.

Výnimočne sa stretnete so skladacími kolobežkami s veľkými kolesami. Dajú sa zložiť, ale určite sa vám nezmestia do batohu. Potešia pokročilých jazdcov, ktorí sa na kolobežke často vydávajú na cesty autom alebo vlakom.

Obľúbený priemer veľkých nafukovacích kolies je 16 alebo 20 palcov. Rozšírené boli aj kombinácie väčších predných a menších zadných kolies (napr. 20/16″, 26/20″). Väčšie kolesá prispievajú k plynulejšej jazde, dobre tlmia nárazy a sú vhodné do terénu. Nevýhodou je, že sa s nimi ťažšie manévruje.

TIP: Prečítajte si podrobný článok, ako si vybrať kolobežku s nafukovacími kolesami.

Doska

Nesmie byť ani príliš veľká, ani príliš malá. Na bežnú jazdu na skladacej kolobežke stačí, ak sa na dosku pohodlne zmestí jedna noha. Na malej doske je ťažšie udržať stabilitu. Príliš dlhá doska je náchylnejšia na prehýbanie a zvyšuje pravdepodobnosť drhnutia. Štandardná dĺžka dosky je 35 až 40 cm.

Šírka stupienka ovplyvňuje, ako dobre sa bude odrážať. Príliš široká doska môže prekážať a dokonca spôsobiť nepríjemné zranenie členka. Väčšine používateľov postačuje šírka stúpadla 10 až 11 cm. Poteší aj protišmyková úprava.

Pozornosť venujte aj výške dosky. Čím nižšia je doska, tým ľahší je odraz. Spravidla sa stretnete so skladacími kolobežkami so zníženou výškou stupienka od 5 do 7 cm. Užitočnou funkciou je stojan, ktorý zabezpečuje kolobežku proti pádu bez toho, aby ste ju museli o niečo oprieť.

Brzdy

Skladacie kolobežky sa štandardne dodávajú s nožnou zadnou brzdou, ktorá slúži aj ako blatník. Pri brzdení dochádza k treniu medzi brzdovou doštičkou a kolesom, čo spôsobuje pomalé zastavenie. V skutočnosti ide skôr o pribrzďovanie.

Väčšina skútrov je vybavená flex brzdou. Vyznačuje sa tým, že doštička je pripevnená priamo k doske skútra a pri stlačení sa ohýba.

Skladacie kolobežky s veľkými nafukovacími kolesami idú rýchlejšie, takže si vyžadujú kvalitnejšie brzdy. Používa sa rovnaký systém ako pri bežných bicykloch, teda ráfikové brzdy. Tie sa ovládajú sa riadidlách. Po stlačení páky sa brzdové čeľuste pritlačia na ráfik a zastavia koleso. Jedným z najbežnejších typov je takzvaná V-brzda, ktorá je zároveň najúčinnejším systémom ráfikových bŕzd. Niekedy nájdete aj ešte účinnejšie kotúčové brzdy.

Materiál

Ovplyvňuje životnosť kolobežky a jej pohybové vlastnosti. Pri skladacích kolobežkách by ste sa mali starať aj o materiál kvôli hmotnosti. Skladacie kolobežky sa vyrábajú predovšetkým z dvoch materiálov a ich kombinácií.

  • Hliník – ľahký materiál, ktorý veľmi dobre prenáša energiu z odrazu na pohyb vpred.
  • Oceľ – pevný, odolný, ale ťažký materiál. Lepšie absorbuje vibrácie.

Pretože pri skladacích kolobežkách je dôležitá nízka hmotnosť, sú zvyčajne vyrobené z hliníka. Výrobcovia často volia rôzne kombinácie – napríklad oceľový rám a hliníkové riadidlá a vidlice.

Hmotnosť a skladnosť.

Najľahšie skladacie kolobežky sa môžu pochváliť hmotnosťou do 3 kilogramov. Zvyčajne ide o kolobežky s malými kolesami a hliníkovým rámom. S nízkou hmotnosťou ide ruka v ruke aj skladovanie. Najmenšie diely pre dospelých sa dajú zložiť na rozmery približne 70 × 25 × 20 cm.

Ak si chcete zaobstarať skladací skúter s veľkými kolesami, počítajte s oveľa vyššou hmotnosťou a veľkosťou v zloženom stave. Modely s 20-palcovými kolesami môžu vážiť viac ako 10 kg a v zloženom stave zaberú až 120 × 80 × 20 cm. Napriek tomu je možnosť zloženia praktická, či už ju balíte do kufra auta, alebo skladujete doma.

Zobraziť skladacie kolobežky

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov