Ako vybrať oblečenie a ochranu na kolobežku
Redakcia Sportisimo
19.3.2023 • 9 min čítania
Jazdíte na skladacej kolobežke niekoľko sto metrov medzi domovom a zastávkou električky? Pri pomalej jazde na kolobežke sa nezapotíte, takže nepotrebujete žiadne špeciálne oblečenie. Pre rýchlejšiu a športovejšiu jazdu na kolobežke s nafukovacími kolesami sa už oplatí zaobstarať si funkčné oblečenie a kvalitnú obuv. Každý kolobežkár by mal byť vybavený prilbou a chrániče sa hodia aj pri jazde na freestyle kolobežke v skateparku. Čo ešte môže byť užitočné?
Zhrnutie
- Odev – Neexistuje zlé počasie, len nesprávny odev! Táto poučka platí aj pre jazdcov na kolobežke. Kľúčom k príjemnému pocitu za každého počasia je vrstvenie.
- Obuv – Na rozdiel od bicykla sa na kolobežku zatiaľ nevyrába špeciálna obuv. Stavte na pohodlnú športovú obuv s protišmykovou podrážkou.
- Bezpečnostná prilba – Pre deti je to povinná výbava, ale ani dospelí by jej nosenie nemali podceňovať. Pri jazde na športovej kolobežke využijete aj cyklistickú prilbu, do skateparku sa hodí BMX helma.
- Rukavice – Pomáhajú tlmiť vibrácie na rukách, ale naplno ich oceníte v prípade pádu. Na freestyle kolobežke sa nosia dlhé rukavice, na celodenný výlet na kolobežke využijete bezprstové cyklistické rukavice.
- Okuliare – Ochrana pred slnkom, ale aj pred nepríjemným lietajúcim hmyzom. Aj pri rýchlej jazde sa vám určite budú hodiť cyklistické okuliare. Sklá si vyberajte podľa svetelných podmienok.
- Chrániče – Sú nevyhnutnosťou pre deti, ale aj pri nácviku nových trikov v skateparku. Základnú ochranu predstavujú chrániče kolien a lakťov.
- Reflexné prvky – Svoju kolobežku by ste mali vybaviť odrazkami a ďalšie reflexné prvky pridať aj na svoj odev. V ponuke sú nášivky, pásky alebo prívesky.
Ak ešte stále hľadáte kolobežku, poradíme vám, ako si ju vybrať. V článkoch sa venujeme freestyle, skladacím a modelom s nafukovacími kolesami . A nezabudnite ani na príslušenstvo.
Oblečenie na kolobežku
Pri jazde na kolobežke by vám nemalo byť horúco ani zima. Ale ako si zachovať pohodlie, keď sa na jazde do kopca potíte a pri zjazdoch vás chladí vietor? Odpoveďou je vrstvenie odevu – vo väčšine podmienok najlepšie funguje systém troch vrstiev.
- Prvá vrstva je navrhnutá tak, aby odvádzala pot od tela a udržala vás v suchu.
- Druhá vrstva pôsobí ako izolant. Zabraňuje prenikaniu chladu a zároveň odvádza pot od tela.
- Tretia vrstva chráni pred vonkajšími vplyvmi – vetrom a dažďom. Smerom von však musí zostať priedušná.
Pri výbere oblečenia na kolobežku sa vyhnite 100 % bavlne. Rýchlo nasiakne pot a pomaly schne. Tentoraz sa rozhodnite pre syntetiku a funkčné materiály.
Tričko, mikina, bunda
V závislosti od počasia a štýlu jazdy môžete upraviť počet vrstiev. Pokiaľ ide o oblečenie na hornú časť tela, poobzerajte sa po ponuke cyklistického oblečenia. Ak plánujete intenzívnu a krátku jazdu, môže byť pre vás ešte vhodnejšie bežecké oblečenie. Nezabudnite však na dobrú ochranu proti vetru, pretože na kolobežke budete svišťať o niečo rýchlejšie ako pri behu.
- V horúcich dňoch vám postačí funkčné tričko alebo funkčná bielizeň v kombinácii s cyklistickým dresom. Syntetické materiály ako polyester a polyamid poskytujú optimálnu priedušnosť a odvod vlhkosti. Môžete si pribaliť tenkú mikinu alebo vestu, ktorú vytiahnete len pri dlhých zjazdoch.
- Všetky vrstvy sa vám budú hodiť v chladnejšom počasí. Na funkčnú spodnú bielizeň si oblečte mikinu. Účinné materiály sú polyester s elastanom. Potom na ňu pridajte vetrovku alebo membránovú bundu.
- V zime si vyberte kvalitnú termobielizeň, na ktorú navlečiete druhú vrstvu z vlny merino alebo flísu. Poslednou vrstvou je membránová bunda. Pomalší a zimomraví jazdci môžu siahnuť aj po softshellovej bunde.
Cyklistický dres má okrem toho ďalšiu výhodu – veľké množstvo úložného priestoru. Do vrecka na chrbte sa vám vojdú kľúče, peniaze aj telefón. Tým pádom si so sebou nemusíte brať batôžtek ani na kolobežku inštalovať brašne.
Nohavice
Väčšina cyklistických nohavíc je vyrobená so špeciálnou vložkou, takže to nebude správna voľba na kolobežku. Vyberte si radšej z ponuky bežeckých nohavíc a legínsov. V lete noste šortky. Dôležitá je dobrá priedušnosť materiálu. Uprednostnite nohavice s dostatočne vysokým pásom. Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď vám pri odrážaní neustále padá lem nohavíc.
Veľa kolobežkárov uprednostňuje kombináciu šortiek a podkolienok. Kvalitné kompresné podkolienky podporujú optimálny krvný obeh a zabraňujú problémom s lýtkami, ktoré pri jazde na kolobežke dostávajú zabrať.
V chladnom počasí vám budú vyhovovať zateplené bežecké legínsy. Nohavice s nepremokavou membránou sú vhodné do dažďa.
Doplnky
O ponožkách sme už hovorili – ideálne sú kompresné podkolienky z kvalitných funkčných materiálov. Odvádzajú pot a chránia pred otlakmi. Poteší aj antibakteriálna úprava, vďaka ktorej môžete predísť vzniku ekzémov a plesní.
Nemôžete zniesť podkolienky? Potom si vyberte vysoké športové ponožky. Najdôležitejšou vlastnosťou je priedušnosť. Ponožka musí dobre odvádzať pot. O pohodlie sa starajú mäkké zóny na pätách a špičkách, ktoré zabraňujú vzniku otlakov a pľuzgierov.
Ďalším nevyhnutným príslušenstvom pre kolobežku je šatka pod prilbu. Zimné kúsky vás zahrejú, zatiaľ čo letné zabránia potu, aby vám stekal do očí. Univerzálnym kúskom sú takzvané tunely. Chránia krk pred prefúknutím, ale môžete si ich dať aj na hlavu alebo si z nich urobiť čelenku na uši a čelo. Kľúčovým parametrom je priedušnosť a schopnosť odvádzať pot.
Oblečenie na freestyle
Jazdci na freestyle kolobežke sa viac zaujímajú o štýl ako o funkčnosť. Pozrite si ponuku značiek, ktoré vyrábajú skate oblečenie, alebo si oblečte akýkoľvek druh športového oblečenia. Dôležité je pohodlie. Nikde nesmie nič škrtiť alebo ťahať, aby zostal dostatok priestoru na vykonávanie trikov.
Obuv
Na trhu zatiaľ nenájdete špeciálnu obuv určenú výlučne na jazdu na kolobežke. Pre bežných používateľov postačí pohodlná a ľahká bežecká obuv. Ak sa chystáte na dlhšie trasy, stavte na mäkšiu pätu a kvalitné odpruženie. Ak plánujete jazdiť v teréne, bude pre vás lepšie, ak si obujete obuv s hrubším dezénom. Ideálnou voľbou je bežecká obuv do každého terénu. Označuje sa aj ako cross running.
Ale pozor – podrážka nesmie byť príliš vysoká, pretože stojnú nohu chcete udržať čo možno najnižšie. Z toho dôvodu sa na kolobežku nehodí turistická ani trekingová obuv s hrubou podrážkou. Vyhnite sa aj sandálom a inej otvorenej obuvi, inak vám hrozí narazený palec.
Takmer najdôležitejším faktorom pri výbere obuvi na kolobežku je, aby sa nešmýkala, a to ani na mokrom asfalte. To však pri vyskúšaní v obchode rozpoznáte len ťažko, a tak väčšina kolobežkárov siaha po vlastnoručnom riešení – špičku obuvi si podlepí protišmykovou gumou. Opýtajte sa v niektorých špecializovaných obchodoch alebo opravovni obuvi.
Bezpečnostná prilba
Povinná výbava pre deti do 18 rokov. Ale ani dospelí sa nezaobídu bez prilby. Na kolobežke môžete dosiahnuť takmer rovnakú rýchlosť ako na bicykli. Používanie prilby má teda určite zmysel. Aby vás prilba skutočne chránila, musí správne sedieť. Nesmie tlačiť ani byť uvoľnená. Na hlave sedí približne vo vodorovnej polohe. Najčastejšie sa používajú dva typy.
- Klasická cyklistická prilba – Nazýva sa aj cestná. Bude vám vyhovovať pri športovej jazde. Výhodou je skvelé odvetrávanie. Oceníte aj nízku hmotnosť.
- Prilba na BMX – Obľúbená v skateparkoch a na freestyle kolobežkách. Vhodná aj na skateboard alebo inline korčule. Freestyle jazdci oceňujú najmä štýlový dizajn a veľký výber farieb. Niekedy môže byť problémom nedostatočné odvetrávanie. Ak tento typ prilby nenájdete v cyklistickom oddelení, pozrite si inline prilby.
Rukavice
Rovnako ako v prípade iných doplnkov na kolobežku by ste sa mali pozrieť aj do cyklistického oddelenia. Prečo si zaobstarať cyklistické rukavice s gélovými vložkami aj na kolobežku?
- Znižujú tlak na ruky a pohlcujú vibrácie.
- Chránia dlaň pred odretím v prípade pádu.
- Zahrejú ruky v chladnejšom počasí.
- Zabraňujú vyšmyknutiu sa riadidiel, aj keď sa vám potia ruky.
Obľúbeným typom sú rukavice na bicykel bez prstov . V horúčave sa vám nebudú tak potiť ruky. Ešte komplexnejšiu ochranu poskytujú dlhé cyklistické rukavice, ktoré chránia aj prsty. Sú jasnou voľbou do chladného počasia. Inak záleží na vašom subjektívnom pocite, či uprednostníte krátke, alebo dlhé cyklistické rukavice.
Freestyle jazdci si môžu vybrať z radu rukavíc špeciálne navrhnutých na jazdu v skateparku. Chránia celú ruku a vyznačujú sa vynikajúcou priľnavosťou, čo zaručuje dokonalé ovládanie kolobežky. Na ešte lepšie spevnenie ruky možno použiť aj zápästné pásky.
Okuliare
Za slnečného počasia pravdepodobne každý jazdec siahne po okuliaroch. Ak si nechcete zaobstarať špeciálne okuliare, postačia vám akékoľvek slnečné okuliare s dobrou UV ochranou (UV400). Okuliare by ste však nemali odkladať ani pri zamračenom počasí. V opačnom prípade vás môže nepríjemne prekvapiť hmyz alebo kamienok, ktorý odletí z kolesa jazdca pred vami.
Za každého počasia vám však výborne poslúžia cyklistické okuliare. Vyrábajú sa s rôznymi farbami skla, a tak sa prispôsobujú všetkým svetelným podmienkam. Dobre sedia aj pri vysokých rýchlostiach. Okrem toho majú pretiahnuté sklá, čím komplexne chránia celé oko a umožňujú vám periférne videnie.
Ako vybrať okuliare?
- Typ – Predávajú sa okuliare s vymeniteľnými sklíčkami alebo fotochromatické, ktoré sa podľa intenzity slnečného svetla zafarbujú automaticky.
- Farba skiel – Vyberte si ju podľa svetelných podmienok. Pri jazde v slnečnom počasí využijete hnedé, sivé či čierne okuliare. Lepšiu viditeľnosť za zamračeného počasia ponúknu žlté a oranžové sklá. Číre sklá sú určené na jazdu za šera a v podvečer.
- Priepustnosť – Ovplyvňuje, koľko svetla okuliare prepustia. Označuje sa stupňami od 0 do 4. Kategória 0 prepustí väčšinu svetla a hodí sa do zlých svetelných podmienok (do šera), naopak, stupňom 4 prejde len niekoľko percent slnečného svetla (do ostrého slnka, na sneh).
Chrániče
Sú nevyhnutným doplnkom pre freestyle jazdcov, pretože pády na rampách môžu byť veľmi tvrdé. Chráničmi sa môžu vybaviť aj deti a začiatočníci. Zvyčajne sa predávajú ako súprava – na kolená a lakte, prípadne v trojsete spolu s chráničmi zápästia. Ak ich nenájdete v sekcii kolobežiek, poobzerajte sa po vybavení na inline korčule.
Vyberte si chrániče s veľkou plastovou škrupinou a penovou výplňou. Chrániče musia správne sedieť, aby dobre priliehali k chránenej oblasti. Zapínajú sa pomocou pásikov na suchý zips. Chrániče zápästia s tvrdou škrupinou v dlani sa nemôžu používať na jazdu na kolobežke. Preto väčšina jazdcov siaha len po chráničoch kolien a lakťov, na ochranu rúk im stačia rukavice.
Ďalšiu úroveň ochrany tvoria chrániče predkolení a členkov, chránič zubov alebo ochranné nohavice s výstužou v oblasti bokov.
Reflexné prvky
Zabezpečia, aby ste boli viditeľní pre ostatných účastníkov cestnej premávky. V ideálnom prípade by ste sa mali hneď obliecť do reflexných farieb. Cyklistické a bežecké oblečenie často obsahuje všité reflexné pásiky. V opačnom prípade sa o lepšiu viditeľnosť postarajú jednoduché reflexné doplnky.
V ponuke sú reflexné vesty určené na šport. Pásky a spony si jednoducho upevníte okolo rúk alebo členkov. Deti si zamilujú reflexné prívesky a nášivky.
Páčil sa článok?
Redakcia Sportisimo
Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov