Ako vybrať kolobežku s nafukovacími kolesami

Redakcia Sportisimo

20.3.2023 • 10 min čítania

Hľadáte kolobežku na cesty do práce alebo na víkendové úniky do prírody? Modely s nafukovacími kolesami sú jasnou voľbou. Tieto kolobežky sú vhodné na kratšie výlety, náročné turistické trasy, ale nestratia sa ani v meste. Na aké parametre ste sa mali zamerať pri výbere?

Kolobežky s nafukovacími kolesami vám poskytnú najrýchlejšiu a najpohodlnejšiu jazdu zo všetkých kolobežiek – nafukovacie kolesá dobre absorbujú otrasy a zvládnu aj nerovný terén. Daňou za tieto výhody sú väčšie rozmery a hmotnosť.

Ak hľadáte menší model, ktorý sa dá zložiť do batohu, alebo chcete robiť triky v skateparku, pozrite sa na skladacie (návod na výber nájdete tu), alebo freestyle kolobežky, o ktorých si môžete prečítať tu. Poradíme vám, aké si zaobstarať oblečenie a chrániče pre vás na kolobežku a tiež príslušenstvo.

Ste presvedčení, že kolobežka s nafukovacími kolesami je pre vás tá pravá? Pri výbere správnej kolobežky si najprv odpovedzte na niekoľko otázok.

  • Kto bude jazdiť na kolobežke? Dieťa alebo dospelý?
  • Aký vysoký je daný jazdec?
  • Na akom povrchu plánujete kolobežku používať? Aká dlhá bude priemerná trasa?
  • Hľadáte model od konkrétneho výrobcu alebo v konkrétnom dizajne?
  • V akom cenovom rozpätí by ste sa chceli pohybovať?

Ukázať kolobežky s nafukovacími kolesami

Zhrnutie

  • Typ – Do mesta si vyberte obratnejšiu kolobežku s menšími kolesami a kratším rámom. Na dlhšie výlety do prírody sú pre turistické modely vhodné so stredne veľkým priemerom kolies. Odpružená vidlica a hrubší dezén plášťa vám pomôžu zvládnuť náročný terén. Športové kolobežky s veľkými kolesami sú určené na rýchlu jazdu po asfalte.
  • Pomer veľkosti kolies – Kolobežky s väčším predným kolesom poskytujú väčšiu stabilitu. V najdostupnejších kombináciách si ľahšie poradíte s nerovným terénom a budete rýchlejší. Kolobežka s rovnako veľkými kolesami lepšie „sedí“ v zákrutách.
  • Veľkosť kolies – Väčšie kolesá znamenajú rýchlejšiu jazdu, ľahšie prekonávanie nerovností, ale aj menšiu obratnosť a ovládateľnosť. Kolesá s menším priemerom sa preto montujú najmä na mestské kolobežky, zatiaľ čo na športové a pretekárske kolobežky potrebujete veľké kolesá.
  • Výška nášľapu a svetlá výška – Výška nášľapu udáva, ako vysoko nad zemou je pri jazde vaša oporná noha. Na štandardné použitie sa odporúčajú hodnoty okolo 9 – 10 cm. Svetlá výška vyjadruje vzdialenosť medzi povrchom a spodnou časťou nášľapu. V praxi to určuje spôsob jazdy cez prekážky a nerovnosti.
  • Dĺžka a šírka nášľapnej dosky – Oba parametre musia zabezpečiť, aby sa vaše nohy zmestili na nášľapnú dosku pri zjazde. Väčšina jazdcov sa rozhoduje pre postoj na šikmo alebo sa odrazovou nohou len opiera o špičku. Obvyklá dĺžka dosky je približne 40 cm, šírka je približne 10 cm. Ak nemáte mimoriadne veľké nohy, tieto rozmery by mali byť dostatočné.
  • Výška riadidiel – Keď stojíte vedľa kolobežky, riadidlá by mali siahať približne po vaše boky. Začiatočníci si môžu nastaviť riadidlá vyššie, športoví a pretekárski jazdci dávajú prednosť nižším riadidlám.
  • Hmotnosť – S ľahšou kolobežkou sa vám bude lepšie jazdiť aj manipulovať. Pri „vozítkach“ s nafukovacími kolesami očakávajte hmotnosť 9 až 10 kg.
  • Nosnosť – Okrem vlastnej hmotnosti berte do úvahy aj prepravované predmety. Pokiaľ ide o nosnosť, snažte sa neprekročiť limit. V prípade prudkého odrazu alebo dopadu je skutočné zaťaženie vyššie.
  • Brzdy – Pri klasickom používaní kolobežky si vystačíte s čelusťovými brzdami. O tých kotúčových uvažujte pri terénnych kolobežkách alebo ak plánujete časté zjazdy.

Typy kolobežiek s nafukovacími kolesami

Hoci modely s nafukovacími kolesami sú už samy osebe špecifickým typom kolobežiek, možno ich ďalej rozdeliť v závislosti od použitia.

Mestské kolobežky

Ideálne na cesty po meste, napríklad do školy alebo do práce. Pri týchto kolobežkách oceníte skôr ako rýchlosť ich obratnosť, ľahké zatáčanie a bezproblémové schádzanie z obrubníkov. Rám býva kratší. Priemerná trasa väčšinou nie je príliš dlhá, takže vyššia hmotnosť kolobežky vám nemusí až tak prekážať. Ak však viete, že budete kľučkovať pomedzi davy ľudí a na ceste vás čaká veľa nerovností, siahnite radšej po ľahších modeloch.

Mestské kolobežky sa zvyčajne dodávajú s predným kolesom veľkosti 16 palcov (16″). Vzadu nájdete 12-palcové koleso. Z konštrukčného hľadiska vám nič nebráni v tom, aby ste sa s touto kolobežkou vydali na dlhšiu trasu mimo mesta. Počítajte však s tým, že sa viac nadriete.

Turistické kolobežky

Turistické kolobežky sú určené najmä na dlhšie výlety do prírody. Vpredu najčastejšie uvidíte koleso s priemerom 20 palcov, vzadu 16 palcov. Táto kombinácia môže byť niekedy pri jazde v meste zbytočne veľká. Rám kolobežiek je dlhší, rovnako ako nášľapná plocha, čo jazdcovi poskytuje lepšiu stabilitu a pohodlnejšiu polohu pri jazde z kopca. Nosnosť kolobežiek zohľadňuje aj tašky, brašne a ich obsah – na jednodňový výlet predsa nevyrážate naľahko.

Niektoré kolobežky zvládnu aj náročnejšie podmienky. Napríklad odpružená vidlica vám pomáha pri jazde, pretože tlmí vibrácie a nárazy spôsobené nerovným terénom. Ťažšiemu terénu zodpovedá aj dezén plášťov. Výnimkou nie sú ani kotúčové brzdy. Niekedy sú tieto modely vyčlenené v samostatnej kategórii, napríklad ako terénne kolobežky.

Kolobežky na športovú jazdu

Kolobežky určené predovšetkým na rýchlu jazdu po ceste alebo cyklotrase, nie sú vhodné na jazdu v teréne. Zvyčajne majú najväčšie kolesá – kolobežky na bežnú športovú jazdu majú vpredu kolesá s priemerom 26 palcov a vzadu 20 palcov. Na pretekoch nájdete skôr 28-palcové kolesá. Rýchlosť umocňujú úzke plášte a ložiská s nízkym valivým odporom. Dôraz sa kladie na nízku hmotnosť.

Pomer veľkosti kolies

Pri opise jednotlivých typov ste si určite všimli, že predné kolesá majú väčší priemer ako zadné kolesá. Dlhý čas bolo podobné usporiadanie štandardom, len na menších kolobežkách ste mohli vidieť rovnaké kolesá (zvyčajne 12/12″). V posledných rokoch sa však situácia trochu zmenila a čoraz viac kolobežiek sa vyrába s rovnako veľkými kolesami vpredu aj vzadu, napríklad 20/20″ alebo dokonca 28/28″.

Na otázku, či je lepšie vybrať si kolobežku s rôznymi alebo rovnakými kolesami, neexistuje jednoznačná odpoveď. Obe riešenia majú svoje výhody aj nevýhody. Modely s rovnakým priemerom kolies vykazujú väčšiu stabilitu v zákrutách, pretože zadná časť konštrukcie lepšie „sedí“ na povrchu. Je tu menšie riziko, že vám v zákrute „odletí“ zadné koleso a dostanete sa do šmyku. V prípade defektu stačí mať so sebou len jeden typ náhradnej duše.

Na druhej strane, väčšie predné koleso znamená dlhšiu celkovú konštrukciu kolobežky, takže v praxi znamená lepšiu stabilitu pri bežnej jazde. Veľké koleso uľahčuje jazdu cez nerovnosti. V najbežnejších kombináciách býva táto konštrukcia rýchlejšia – napríklad kolobežka s kolesami 26/20″ vám poskytne svižnejšiu jazdu ako verzia 20/20″.

Veľkosť kolies

Veľkosť kolies priamo ovplyvňuje rýchlosť a ovládateľnosť. Niektorých zákonitostí sme sa už dotkli, teraz si ich všetky objasníme. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšie sú kolesá, tým rýchlejšie kolobežka pôjde. Okrem toho ušetríte trochu energie, pretože veľké kolesá majú menší valivý odpor a vyššiu zotrvačnosť. Uľahčujú tiež prekonávanie terénnych nerovností.

Výhody veľkých kolies sú však na úkor ovládateľnosti a manipulácie. Jednoducho povedané – s veľkými kolesami môžete prejsť cez výmoľ na trati, s malými kolesami je jednoduchšie vyhnúť sa mu. Menšie kolesá majú preto zmysel tam, kde potrebujete často meniť smer a vyhýbať sa prekážkam. Na druhej strane, najväčšie kolesá sa montujú na pretekárske kolobežky, kde ide predovšetkým o rýchlosť.

Veľkosť alebo priemer kolesa sa uvádza v palcoch. Jeden palec zodpovedá 2,54 cm. Najmenší rozmer kolobežiek s nafukovacími kolesami je 12 palcov. Dvanásťpalcové kolesá sa používajú najmä na detských kolobežkách alebo v zadnej časti mestských modelov. Bežnejšie priemery pre kolobežky pre dospelých zahŕňajú 16, 20 a 26 palcov. Na pretekárskych strojoch nájdete dokonca kombináciu dvoch 28-palcových kolies.

Veľkosť predného kolesa kolobežky

Najčastejšie použitie

12 palcov

Detské kolobežky

16 palcov

Mestské kolobežky

20 palcov

Mestské a turistické kolobežky

26 palcov

Turistické a športové kolobežky

28 palcov Kolobežky na športovú jazdu a pretekárske modely

Výška nášľapu a svetlá výška

Pojem nášľap alebo stupienok označuje plochu, na ktorej pri jazde na kolobežke stojíte. V súvislosti s výškou tejto plochy sa stretnete s dvoma podobnými pojmami, ktoré sa niekedy nesprávne zamieňajú.

  • Výška nášľapu – Hodnota, ktorá vyjadruje, ako vysoko nad zemou bude vaša stojná noha. Výška nášľapu výrazne ovplyvňuje štýl jazdy. Čím vyššie je vaša noha, tým hlbšie drepy musíte pri odraze urobiť. Takýto pohyb bude pre vás oveľa namáhavejší.
  • Svetlá výška (svetlosť) – Vyjadruje vzdialenosť medzi povrchom a najnižšou časťou nášľapu. Tento údaj informuje o výške prekážok na trati, ktoré môžete prekonať. Svetlá výška sa prirodzene znižuje alebo zvyšuje s výškou nášľapu (s malými odchýlkami spôsobenými hrúbkou samotného stupienka).

Výber oboch parametrov musí odrážať použitie kolobežky. Na rýchlu jazdu po ceste si vyberte modely s nízkym nášľapom. Na asfalte sa neočakávajú vysoké prekážky, takže nízka svetlá výška nepredstavuje problém. Ale s podobne konštruovanou kolobežkou by ste sa v teréne šúchali o zem.

Za štandardnú výšku nášľapu možno považovať približne 9 až 10 cm. Na kolobežkách s vyšším nášľapom sa síce ľahšie prekonáva nerovnosť, ale dlhšie jazdy budú pre vás príliš únavné. Pri pretekárskych kolobežkách je výška nášľapu zvyčajne aj pod 6 cm. Takéto hodnoty však už nie sú vhodné na bežné používanie.

Dĺžka a šírka nášľapu

Nemali by ste zanedbávať dĺžku a šírku nášľapu, hoci tieto parametre sú v porovnaní s jeho výškou menej dôležité. Dĺžka musí byť dostatočná na to, aby sa vám pri zjazde na nášľap zmestili obe nohy. Počas týchto „chvíľ odpočinku“ zvyčajne položíte nohy na stupienok šikmo alebo len opriete došľapujúcu nohu na plochu o špičku. Dĺžka nášľapu je zvyčajne približne 40 cm, takže by nemali byť žiadne problémy s bežne veľkými nohami.

Na užšom nášľape môžete rýchlejšie vymeniť opornú a odrazovú nohu. Širší nášľap je stabilnejší. Zároveň sa však zvyšuje riziko, že oň pri odraze bolestivo zavadíte. Medzi kolobežkami s nafukovacími kolesami nie sú veľké rozdiely v šírke nášľapu. Za optimálnu veľkosť sa považuje približne 10 cm. Je dôležité, aby ste mohli pohodlne stáť na osi kolobežky. Ak máte možnosť, vyskúšajte si postoj na vybranej kolobežke ešte pred jej kúpou.

Výška riadidiel

Výšku riadidiel možno nastaviť podľa želania jazdca. Mnohí používatelia však nenastavia úroveň riadidiel správne. Často sú ukotvené zbytočne vysoko, pretože táto poloha vyzerá na prvý pohľad pohodlnejšie. Výsledkom je však zhoršená ovládateľnosť kolobežky. Nízke riadidlá vedú ku kŕčovitému predklonu a bolestiam chrbta.

Aká je teda ideálna výška riadidiel? Keď stojíte vedľa kolobežky, riadidlá by mali siahať približne k vášmu bedrovému kĺbu. Začiatočníci si môžu nastaviť riadidlá o niečo vyššie. Športoví jazdci ich dávajú o niečo nižšie, aby minimalizovali odpor vzduchu.

Hmotnosť

Ľahšia kolobežka sa vám bude ľahšie ovládať. Ľahšie sa zastavuje, otáča a oceníte to aj pri prenose cez prekážky. Hmotnosť ovplyvňuje najmä materiál rámu. Najčastejšie sa stretávate s hliníkom alebo ťažšou oceľou. Väčšina kolobežiek s nafukovacími kolesami váži približne 9 až 10 kg. V prípade pretekárskych modelov výrobcovia znižujú hmotnosť na 7 kg.

Nosnosť

Nosnosť kolobežky musí zohľadňovať nielen hmotnosť jazdca, ale aj prepravovaného vybavenia. Taška s náhradným oblečením, nápojmi a občerstvením na celý deň ľahko pridá 5 kg. Nikdy sa nedostávajte až na hranicu nosnosti. Počítajte s tým, že keď sa poriadne odrazíte či zídete z obrubníka, tak konštrukciu zaťažíte viac než pri normálnej jazde.

Detské kolobežky spravidla unesú približne 75 kg. Nosnosť kolobežiek pre dospelých s nafukovacími kolesami je približne 120 kg. Pevné kusy unesú o 30 kg viac.

Brzdy

Na záver niekoľko slov o brzdách. Tu zvyčajne nie je čo vymýšľať – väčšina kolobežiek s nafukovacími kolesami je vybavená čelusťovými brzdami (V-brzdami). Ovládajú sa páčkou na riadidlách, rovnako ako na bicykloch. Pre potreby bežných jazdcov sú V-brzdy úplne postačujúce.

Na niektorých kolobežkách nájdete kvalitnejšie a účinnejšie kotúčové brzdy. Majú zmysel najmä pre terénne modely, pretože na rozdiel od V-bŕzd nie sú také náchylné na zanesenie vlhkosťou a blatom. Kotúčové brzdy oceníte aj pri častých zjazdoch. Inak sú na kolobežkách skôr zbytočným luxusom.

Ukázať kolobežky s nafukovacími kolesami

Páčil sa článok?

Redakcia Sportisimo

Články vychádzajúce zo spolupráce skúsených autorov, produktových špecialistov, nákupcov a ďalších odborníkov